Skip to content

AGC Georgia Partners with JCI Contractors to Host Skills Challenge for High School Students

The Associated General Contractors of Georgia (AGC Georgia) is partnering with JCI Contractors to host construction students from high schools in 33 local counties for the South + Southwest Georgia Skills Challenge. The event will be held on Tuesday, Nov. 7, beginning at 8:30 a.m. at the Sunbelt AG Expo (290-G Harper Boulevard).

This Skills Challenge is one of eight regional events held throughout Georgia that will host over 2,300 students from nearly 100 schools. Competitions held at the South & Southwest Georgia Skills Challenge are: Blueprint Reading, Carpentry, Electrical, Masonry, Plumbing, Team Build and Welding.

“As one of the host contractors, we are proud to partner with the local industry and AGC Georgia to promote careers in construction while developing our future workforce,” said Lyndy Jones, President of JCI Contractors.

With over 200 students participating in the South & Southwest Georgia Skills Challenge, several hundred additional students will observe in hopes of competing in the future. These students will also benefit from conversations with construction industry professionals who host interactive activities for students to become more familiar with specific construction trades.

“Skills Challenges allow high school students enrolled in construction programs an opportunity to showcase their trade talents in a ‘game day’ atmosphere,” AGC Georgia CEO Mike Dunham said. “For some competitors, this event is a ‘Friday Night Lights’ experience with the opportunity to receive job offers from participating industry representatives. Each year, we are proud to partner with amazing member contracting firms to showcase rewarding construction career opportunities to student competitors and observers.”

Students from construction programs in the following counties are invited to compete in the South & Southwest Georgia Skills Challenge: Atkinson, Baker, Ben Hill, Berrien, Brooks, Calhoun, Charlton, Clay, Clinch, Coffee, Colquitt, Cook, Decatur, Dougherty, Early, Echols, Grady, Irwin, Lanier, Lee, Lowndes, Miller, Mitchell, Quitman, Randolph, Seminole, Sumter, Terrell, Thomas, Tift, Turner, Ware and Worth.

This region’s school include: Bainbridge HS; Cairo HS; Clinch County HS; Colquitt County HS; Commodore Conyers College & Career Academy; Early County HS; Lee County HS; Sumter County HS; Thomas County Central HS; Thomson HS; Tift County HS; Valdosta HS; Ware County HS; Wheeler County HS; and Worth County HS.

Students who are members of SkillsUSA Georgia and compete in carpentry, electrical, masonry, plumbing and welding at this event are eligible to earn a bid to the State Leadership and Skills Competition (SLSC) that will be held in February 2024.

For more information about Skills Challenges, please visit www.agcga.org/skills.

Winners include:

Electrical
Local

  1. Caden Godwin – Bainbridge High School
  2. William Carl – Camden County High School
  3. Chad Oosterveen – Lee County High School
State Qualifiers

  1. Caden Godwin – Bainbridge High School
  2. Chad Oosterveen – Lee County High School
  3. Brock Donley – Lee County High School

Blueprint Reading

  1. Taryn Lee – Lee County High School
  2. Suzet Medrano – Wheeler County High School
  3. MG Selph – Wheeler County High School

Plumbing
Local

  1. Joey Gibbs – Harris County High School
  2. Molly Bridges – Wheeler County High School
  3. Ryan Tucker – Lee County High School

State Qualifier

  1. Ryan Tucker – Lee County High School
  2. Kaden Walker – Clinch County High School
  3. Daniel Smith – Clinch County High School

Masonry
Local

  1. Arturo Gonzales – Wheeler County High School
  2. Angel Brinson – Thomson High School
  3. Kourtney Brown – Harris County High School

State Qualifier

  1. Joshua Zuniga – Clinch County High School
  2. Walker Woolard – Lee County High School
  3. Dawson Gray – Clinch County High School

SCLC Welding
Local & State Qualifiers

  1. Jose Garcia-Lopez – Colquitt County High School
  2. Cameron James – Lee County High School
  3. Aden Sauls – Colquitt County High School

Team Build

  1. Clinch County High School
  2. Lee County High School

Carpentry
Local

  1. Aaron Walker – Clinch County High School
  2. Quirin Rudolph – Lee County High School
  3. Spenser Butler – Thomson High School

State Qualifier

  1. Aaron Walker – Clinch County High School
  2. Quirin Rudolph – Lee County High School
  3. Cannon Hill – Tift County High School

Overall School Winner

  1. Clinch County High School

Leave a Comment